Domov Blog Thalmeiner – dokonalé miesto na raňajky

Thalmeiner – dokonalé miesto na raňajky

Autor: Monika Čopíková
Thalmeiner

Nie je to tak dávno, čo v nej obsluhovali čašníci oblečení v smokingoch a v nažehlených košeliach. Stretávali sa tu umelci, právnici, doktori - a nielen tí trnavskí, poznali ju i v Bratislave. Kedysi. Kedysi jej hostia nevraveli inak než podľa jej slávneho majiteľa, kaviarnika, ktorý si vraj potrpel na slušné mravy personálu i hostí. Dnes je kaviareň opäť v prevádzke vďaka rodine Trnkovcov a my sa tešíme: z jej noblesy, tradície, ktorú nasleduje, a krásneho mena (ako) z prvej republiky... Boli ste už u Thalmeinera?

Kaviareň Thalmeiner sa nachádza na námestí Trnavy vedľa kostola a oproti trnavskému divadlu. Pred vchodom má vybudovanú terasu, ale nenechajte sa zlákať, veľmi príjemne je aj vo vnútri alebo na terase vo dvore. Je si z čoho vyberať, pretože prietor je predelený na viacero častí. Z prvotnej miestnosti, ktorá je zariadená v duchu tradície veľmi elegantne plagátmi v štýle art deco, prejdete cez miniatúrne átrium do "zelenej" miestnosti s klavírom a útlou knižnicou, odtiaľ cez "bielu" izbu do vnútorného dvora. Dizajn je veľmi jednoduchý, no efektný. Steny zvýraznené farebnou tapetou s odleskom, inde biele, len s barokovým reliéfom štukových kvetov, vzorovaná dlažba, masívny nábytok a lesklé drevené obloženie. K tomu krásna klenba, aby ste neboli na pochybách, že ste v priestoroch historickej budovy. Stoličky a stoly nie sú moderné, ale účelné a pre to množstvo jedla, na ktoré tu máte chuť, možno aj trocha malé, no ani to vás nevyruší z pocitu, že ste sa zapadli do elegantného podniku.

Prvý dojem...

Na našich potulkách po reštauráciách si radi objednávame každý niečo iné, aby sme ochutnali toho čo najviac. Jedlo u nás koluje po celom stole a verte, Joeyho z legendárnych Priateľov by sme tým vytočili...

Keď pred nás položili jedlo u Thalmeinera, vyzeralo tak nádherne, že sme nadobro prepadli nášmu zlozvyku. Hádajte, na koľko častí sa dá rozdeliť krajec chleba s nátierkou? Ponuka jedál u Thalmeinera nie je široká, no postačí na posedenie pri káve k neskorým raňajkám alebo sladkému obedu. Aj tu "menu" občas obmieňajú a prispôsobujú sezóne či chutiam kuchára. A všetko nové dokonale nafotia, stačí pozrieť ich FB stránku a hneď vás navnadia. V ktorúkoľvek dobu (aj hodinu).

Nižšie nájdete, čo sme si objednali. Zdravia vás ochutnávači Peťo, Veronika a Monika a želajú vám dobrú chuť. Dúfam, že čítate popri obede a na stole vás čaká nejaká chuťovka. Inak sa neubránite mimovoľnému slintaniu.

Domáce chlebíky s nátierkou

I s chlebom sa dá čarovať. Thalmeiner si pečie svoj vlastný a veľmi chutný. Je mäkučký, len mierne slaný a s chrumkavou kôrkou. A vždy čerstvý. :) Teda, v našom prípade (už trikrát) určite. Chlebík pozdvihol chuť nátierok, ktoré boli veľmi jemné konzistenciou aj chuťovo a akoby "našľahané" na krajec. Bez príchute syra alebo smotany, či nejakého iného prídavku na vyplnenie. Kráľovné jednoduchosti. :)

Thalmeiner

Miešané vajíčka podávané na domácom chlebíku s lososom

Veľmi chutné spojenie chlebíka s omeletou a lososom, s malým množstvom zeleniny a byliniek na ochutenie. Omeleta bola zhodou okolností taká, ako ju mám rada - nedrobila sa a nebola upečená úplne na tvrdo, ani nepretekala. Losos bol v tomto prípade čerešničkou na torte. Jedlu dodal pestrosť a mne pocit luxusu. Bolo to sýte a pritom, pri danej porcii, nie príliš. Ešte si prosím...

Thalmeiner

Francúzske toasty z domácej ľahkej briošky s karamelovou omáčkou a ovocím

Verte či nie, fotografia nižšie zodpovedá realite aj chuťovému zážitku. Opečené briošky boli doplnené zľahka opečenými kúskami ovocia, poprášené cukrom a s kalíškom hustej karamelovej omáčky na strane. Hoci to bolo až hriešne sladké, na toto jedlo sa teším pri každej návšteve a určite odporúčam ochutnať. Omáčka, ktorú sme jednoducho MUSELI zachytiť v liatom stave, bola opäť príjemným prekvapením pre chuťové bunky a celkovo bol tento chod zážitkom.

Thalmeiner

Prečo prísť do Thalmeinera

Pre návštevu Trnavy, hoci v nej nežijete, nemusíte hľadať dôvody. Je to krásne mesto s hradbami okolo historického centra a množstvom zaujímavých priestorov. A keď tu už budete, návšteva Thalmeinera sa núka ako povinnosť z rady aktivít v rámci spoznávania mesta. Nie, neprivíta vás čašník v smokingu, dané časy sú nenávratne za nami, ale ich závan je stále vo vzduchu. Napovedá tomu dizajn - či už krásny vchod do kaviarne, alebo jej vnútro. Obsluha je príjemná, jedlo prekvapivo lahodné a dezerty lákavé už na pohľad. Thalmeiner je trnavskou stálicou a my sme jej vďační za to, že privábila aj nás.

P.S. vizuálnu identitu kaviarne Thalmeiner vytvorilo grafické štúdio Calder design community. Návrhom nadviazali na obdobie 30. rokov minulého storočia, kedy pôvodná kaviareň zanikla. Aj vďaka nim má Thalmeiner súčasnú podobu, v ktorej sa priateľskosť a útulnosť neruší so snahou o noblesu minulých čias. Vytvorený logotyp kaviarne bol ocenený významným grafickým časopisom FONT a spomedzi 22 logotypov kaviarní z celého sveta sa umiestnil na prvom mieste. Gratulujeme!

Naše hodnotenie:

Zvoľte hodnotenie

Podporiť ma v tvorbe môžeš kúpou mojich kuchárok


Prezrieť knihu

Napíš komentár

Pridať hodnotenie


Použitím tohto formulára vyjadrujete súhlas s podmienkami ochrany súkromia.

2 komentáre

Maja 6.11.2018 - 15:39

Dakujem za recenziu, bola velmi inspirativna, az sme sa tam minuly vikend vybrali na vylet z Bratislavy. Kaviaren ani chlebiky nesklamali, kolaciky boli tiez skvele. Pesonal bol nesmierne mily, ochotny a velmi profesionalny. Pan barista nam pripravil vynikajucu kavu, asi najlepsiu, aku som doteraz pila :) Rozhodli sme sa, ze si to urcite – a nie raz – zopakujeme, uz teraz sa tesim :)

Reaguj
Veronika
Veronika Čopíková 7.11.2018 - 20:45

Ahoj Majka, tak to mám veľkú radosť, že Thalmeiner nesklamal :) U nás žne samé ovácie tiež, preto je to jedna z prvých recenzií na kaviareň, ktorú sme urobili. Zaslúži si to a presne to isté aj u mňa, najlepšia káva, akú som doteraz pila :) Tak sa tam možno niekedy vidíme pri stoloch :)

Reaguj