Domov ReceptyBez laktózy Osviežujúci Cuba Libre drink

Osviežujúci Cuba Libre drink

Autor: Veronika Čopíková
Cuba libre

Miešaný nápoj Cuba Libre v sebe ukrýva nielen štipku exotiky, ale aj bohatú históriu. Jeho príprava je rýchla a jednoduchá a potrebuješ naň len 3 ingrediencie - limetku, kvalitný rum a Coca Colu. Preto ho radím medzi miešané drinky, ktoré si vieme za nižšiu cenu pripraviť aj u nás doma, samozrejme s mierou. :-) Je to primárne alkoholický drink, ale dá sa pripraviť aj v nealko verzii.

Čo je Cuba Libre drink?

Cuba Libre je miešaný drink typu "long", ktorý sa skladá z bieleho rumu, šťavy z limetky, Coca Coly a je podávaný s ľadom.

Cuba Libre bol vymyslený v Havane, pôvod sa datuje okolo roku 1900. Jedna z legiend hovorí o tom, že drink vznikol po skončení vojny, keď americkí vojaci na Kube oslavovali slobodu. Vypili rum, pridali sódu a limetky a tento nápoj nazvali „Cuba Libre" - čo v preklade znamená „Slobodná Kuba". Názov tak vystihuje nielen politickú situáciu, ale aj slobodu a radosť, ktorú tento miešaný nápoj symbolizuje. A skvele sa k nemu hodia aj tóny salsa hudby v pozadí. A už len zavrieť oči a ocitnúť sa na slnkom zaliatej piesočnatej pláži. :-)

Aký rum použiť do Cuba Libre?

Odporúčam použiť kvalitný kubánsky alebo karibský rum, nakoľko rum predstavuje v tomto miešanom drinku základ. Na základný recept sa používa kvalitný biely rum. Ak budeš chcieť vyskúšať nový level chutí a pripravuješ Cuba Libre drinky na slávnostnejšiu príležitosť, odporúčam použiť tzv. aged resp. golden (v španielčine Añejo) rum, teda vyzretý rum. Tento druh rumu má komplexnejšiu chuť, s podtónmi vanilky, kokosu, mandlí, citrusov alebo karamelu. Pri výbere tohto rumu si všímaj nielen dĺžku zrenia, ale tiež typ sudov, v ktorých rum zreje. V závislosti od toho rum získava určitú farbu, arómu a chuť. Ďalšou výbornou voľbou je tmavý rum.

Ingrediencie

  • 60 ml bieleho rumu
  • 140 ml Coca Coly (najlepšie klasickej, sladenej cukrom z cukrovej repy)
  • 10 - 15 ml šťavy z limetky
  • kocky ľadu
  • limetka na ozdobu
  • hrsť mäty na ozdobu (ľubovoľné)

Rád varíš, ale nechceš tráviť celý deň v kuchyni?


Cuba libre

Ako namiešať Cuba Libre?

1Vysoký pohár naplníme kockami ľadu až po vrch. Pridáme rum, Coca Colu a šťavu z limetky a opatrne premiešame najlepšie barmanskou lyžicou. Ozdobíme plátkom limetky a prípadne aj troškou mäty a ihneď podávame. Cuba Libre drink sa podáva v pohároch typu Highball glass, teda v sklenených pohároch s objemom cca 250 - 350 ml a hrubším dnom.

Môj tip

  • Ak chceš dosiahnuť ešte lepšiu chuť Cuba Libre, roztlač jemne limetku pomocou drvítka/mažiara. Z limetkovej kôry sa uvoľní olej, ktorý celý drink ešte viac osvieži. :-) V tom prípade postupuj pri príprave nasledovne - do pohára pridaj šťavu z čerstvo odšťavenej limetky a odšťavenú limetku aj s kôrou. Následne pomocou drvítka jemne roztlač odšťavenú limetku tak, aby sa z nej uvoľnil olej. Limetku vytiahni a pridaj kocky ľadu, rum a Coca Colu. Premiešaj a môžeš sa pustiť do vychutnávania!

Nealko Cuba Libre recept

Ak si chceš pripraviť Cuba Libre v nealkoholickej verzii, odporúčam nahradiť rum nealkoholickým rumovým destilátom. Ten dodá koktejlu neodolateľnú rumovú arómu a chuť. :-) Vhodnou voľbou je aj použitie sirupu s príchuťou rumu. U nás je dostupný sirup značky Monin, ktorý má vo svojom sortimente aj sirup s príchuťou karibského rumu. Ak sa rozhodneš použiť na prípravu nealko Cuba Libre sirup, priprav si drink nasledovne - vysoký pohár naplň ľadom, pridaj šťavu z limetky, Coca Colu a jednu polievkovú lyžicu sirupu. Premiešaj a podľa chuti pridaj ešte trochu sirupu tak, aby vo výslednom drinku harmonicky balansovala chuť rumu, coly a limetky.

Cuba libre

Páči sa ti tento recept?

Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody

pridaj sa do klubu

Podporiť ma v tvorbe môžeš kúpou mojich kuchárok


Prezrieť knihu

Môže sa ti páčiť

Napíš komentár

Pridať hodnotenie


Použitím tohto formulára vyjadrujete súhlas s podmienkami ochrany súkromia.