Domov Blog Ako sa zbaviť otravných mušiek

Ako sa zbaviť otravných mušiek

Autor: Veronika Čopíková
Ako sa zbaviť otrvaných mušiek

Ekologické tipy ako sa zbaviť otravných vínnych mušiek a smútiviek

Ak hovoríme o otravných muškách v našich domovoch, ide hlavne o ovocné mušky a smútivky. Ja som mala v byte veľký problém s oboma druhmi a tak by som vám chcela odovzdať pár rád a ekologických trikov ako sa popasovať s konkrétnou muškou. Obe tieto mušky bohužiaľ vyžadujú iný typ pascí a opatrení. Mne sa najskôr stalo, že som na smútivky používala opatrenia proti ovocným muškám a potom som sa čudovala, prečo to na nich vôbec nezaberá. O smútivkách som bohužiaľ nepočula, kým som nimi nemala zamorený celý byt....zamorený je síce trošku silné slovo, ale tak nejak to vyzeralo. :) Povedzme si teda ako sa zbaviť otravných mušiek ľahko a ekologicky.

Ako sa zbaviť octomiliek

Vínne "ovocné" mušky

Vínne mušky (Drosophila melanogaster), taktiež nazývané octomilky alebo ovocné mušky, dostali tieto názvy na základe toho, čo vyhľadávajú najviac. Strašne rýchlo sa množia (podľa mojich skúseností je pre nich na tieto aktivity najviac preferovaný smetný kôš) a dokážu vám doma pekne znepríjemniť život. Ako sa ich teda zbavíte? Najdôležitejší je určite poriadok, hlavne pri spomínanom smetnom koši a taktiež si treba dávať veľký pozor na stav ovocia, pretože veľmi obľubujú ovocie, ktoré už začína hniť. Skúste na ovocie dávať takéto ochranné sieťky.  Ak ich už v príbytku máte, je možné použiť viacero metód na ich odstránenie. Mne osobne sa najviac osvedčila octová pasca.

Príprava octovej pasce je veľmi jednoduchá - do malého pohára nalejete trošku octu (stačí pár lyžíc) a následne pohár obalíte  igelitovým sáčkom. Do sáčku stačí zhora spraviť niekoľko dierok, aby sa mušky vedeli ľahko dostať dnu. Ak by ste chceli túto pascu ešte vylepšiť, môžete do octu dať pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu, ten znemožní muškám liezť po skle, takže sa určite nedostanú späť von (v tomto prípade ani nemusíte dávať igelitový sáčok na pohár). Ak by ste náhodou nemali ocot, môžete použiť citrónovú šťavu.

Predpredaj pokračovania knižného bestselleru, obsahuje 3 výhody Lenivá kuchárka 2

PREZRIEŤ VÝHODY

Smútivky

Na smútivky musíte použiť úplne odlišnú stratégiu ako na ovocné mušky. Tieto malinké okrídlené potvory až tak nezaujíma vaše jedlo,  preferujú skôr vlhkú hlinu, do ktorej nakladajú larvy, ktoré potom obžierajú korienky vašich rastlín. Ako sa teda proti nim brániť? Je to vcelku jednoduché, musíte trocha ubrať pri zalievaní vašich rastliniek, aby im vyschla pôda. Aby vám rastlinky neumreli, zalievajte ich zdola, ich korienky si vodu nasajú zospodku kvetináča a vrch pôdy tak zostane suchý. Čo ale robiť, keď už máte muškami zamorený celý byt? Veľmi účinné sú v tomto prípade pásky na hmyz.

Ako sa zbaviť smútiviek
Lepiaca páska na mušky

Páska na mušky

Pri smútivkách sa mi veľmi osvedčila obyčajná žltá páska na mušky, ktorú som zostrihala na menšie obdĺžniky a postavila ich priamo do kvetináča, ako môžete vidieť na vrchnom obrázku. Žltá farba je výrazná a za malú chvíľu bude plná mušiek. Táto páska ich síce nijako nepriťahuje, ale ak ju dáte priamo do kvetináča, zvýšite tým pravdepodobnosť, že sa na ňu mušky pri poletovaní nad vlhkou pôdou chytia. Tieto pásky budú mať určite k dispozícii v záhradníckych potrebách, ja som si ich kúpila cez Ebay z Číny za pár centov. :D Bol to jeden z najlepších nákupov (z pohľadu cena/výkon), ktorý som mohla spraviť, pretože som sa už rozhodovala nad extrémnym riešením a to nad vyhodením svojich rastliniek do koša. Každopádne pásky pomohli, mušky sú preč, rastlinky sa vzchopili a mne už okolo notebooku poletujú akurát tak moje unavené oči. :D

Dúfam, že vám môj článok pomôže a zužitkujete tieto ekologické tipy na to ako sa zbaviť otravných mušiek. Možno budete potrebovať trošku trpezlivosti, kým sa mušky pochytajú do vašich pastičiek, ale podľa môjho názoru to je určite lepšia voľba ako keby ste mali tento problém riešiť napr. chemickým postrekom. Prajem vám veľa zdaru v boji proti muškám nabudúce sa tu vidíme už pri nejakom chutnom koláčiku!

Výber najlepších receptov nájdeš v knihe


Prezrieť knihu

Napíšte komentár

Add your own review

Zvoľte hodnotenie:


Použitím tohto formulára vyjadrujete súhlas s podmienkami ochrany súkromia.

16 komentárov

PetKiller 29.12.2020 - 17:05

Jedine co pomoze je upiect vsetku hlinu v zasiahnutych kvetinacoch….

Reaguj
Emilia 22.2.2020 - 18:47

Paska na musky to by mi pomohlo

Reaguj
Emilia 22.2.2020 - 18:48

P..Sofia chcem sa opytat ako ste sa zbavili drobnych mušiek

Reaguj
Veronika Čopíková
Veronika Čopíková 14.4.2020 - 18:05

Emília v článku nájdete aj odkaz na to, kde môžete kúpiť pásku na mušky :)

Reaguj
Emilia 22.2.2020 - 18:45

Poradte mi ako sa zbaviť drobnych musiek v kuchyni.A nemam tam ani kvetinače s hlinou.Dakujem

Reaguj
Veronika Čopíková
Veronika Čopíková 14.4.2020 - 18:05

V tom prípade môže ísť o vínne mušky, ako na ne popisujem v článku vyššie :)

Reaguj
Emilia Murinova 22.2.2020 - 18:42

Dobry den v kuchyni mi lietaju drobne mušky.Co treba robit.

Reaguj
Veronika Čopíková
Veronika Čopíková 14.4.2020 - 18:04

Milá Emília, odporúčam si prečítať môj článok, je v ňom uvedené všetko potrebné :)

Reaguj
Sofia Markušová 30.8.2019 - 9:08

Pomohlo v izbe sme ich mali tiež po24 hodinách mušky zmizli odporucam vyskúšať 😊

Reaguj
Veronika Čopíková
Veronika Čopíková 7.9.2019 - 11:38

Ahoj Sofia, teším sa, že vám tipy, ako sa zbaviť otravných mušiek, pomohli :)

Reaguj
Martina 6.12.2019 - 11:59

čítala som viacero článkov na túto tému, nakoľko som sa mušiek nevedela zbaviť. Kamoš mi odporučil https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-sa-zbavit-vinnych-musiek-a-smutiviek ale tie rady nezabrali. Potom som narazila na tento web a super. ďakujem za článok

Reaguj
Veronika Čopíková
Veronika Čopíková 5.1.2020 - 21:47

Ahoj Martina, som veľmi rada, že naše rady zabrali :)

Reaguj
Zety 19.9.2018 - 23:40

Skusil som svojsku metodu, bez uspechu, ako je uz smpomenute v clanku, ocot so sackom je mojim dalsim krokom ;) dik

Reaguj
Veronika Čopíková
Veronika 23.9.2018 - 21:10

Ahoj, teším sa, že ideš vyskúšať jednu z mojich overených rád, držím palce, aby zabrala! :)

Reaguj
Katka Ondeková 29.5.2018 - 21:35

Proti vínym muškám platí určite najviac hygiena – ak sa nebudú mať čím živiť tak zmiznú. To znamená žiadne zrelé ovocie na stole, zvyšky jedla na linke a nezakrytý odpadkový kôš. Pascí na vínne mušky je hŇed niekoľko druhov napr: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/vinne-musky-305
Ale na prvom mieste je hygiena.

Reaguj
Veronika Čopíková
Veronika 2.6.2018 - 7:48

Ahoj Katka, veľmi pekne ďakujem za tvoj komentár :) Úplne s tebou súhlasím, základ je hygiena, ale ak už náhodou dôjde k tejto situácii, chcela som poskytnúť riešenie, nakoľko som s tým sama mala problém :) Ďakujem za ďalšie tipy!

Reaguj
Top
Veronika Čopíková
Ahoj, vieš že máme aj svoj lenivý klub? Tu sú jeho výhody.
Holler Box

Staň sa členom môjho lenivého klubu!

Každý týždeň dostaneš na email nový recept, moje novinky z gastro sveta a zľavu na magazín a kuchársku knihu

   

CHCEM BYŤ ČLENOM

Holler Box