Len nedávno sme sa vrátili z nášho talianskeho výletu a mňa už zaplavil prílev otázok o tom, aké to tam bolo, či sa nám dovolenka v Taliansku páčila, aké jedlá sme ochutnali, kde sme bývali a čo sme tam vlastne robili :) Preto som sa rozhodla napísať článok o tom, na čo si treba dať pozor pri dovolenke, na ktorú sa vyberiete vlastným autom. Zároveň vám dám tipy na super ubytovanie a krásne miesta, ktoré by ste určite počas vašej dovolenky nemali vynechať. Omnoho bohatší článok s našimi zážitkami z cesty spolu s najlepšími fotkami, nájdete v letnom čísle nášho magazínu Brezza. Tešíte sa?
Cestovanie autom
Priznám sa, že pre nás bolo cestovanie vlastným autom jasná voľba. Išli sme štyria a okrem batožiny sme si niesli aj techniku na fotenie a malú iskričku nádeje, že do plného kufra cestou naspäť zázrakom napcháme aj všetky talianske cestoviny, vína, cantuccini a olivový olej. Nepodarilo sa.
Preto určite pri cestovaní autom nezabúdajte na tieto položky:
-
úsporné balenie
Pri balení oblečenia si zvoľte také, ktoré sa dá kombinovať s jedným druhom topánok. A naučte sa vrstviť. Vďaka tomu budete mať možnosť kombinovania a v prípade zlého počasia vám nebude zima, pretože ste si zbalili len krátke tričká a bundu. Zabaľte si oblečenie tak, aby sa vám toho do kufra zmestilo čo najviac (prázdny priestor je výhoda, ak sa chystáte nakupovať talianske dobroty) a zároveň sa vám oblečenie čo najmenej pokrčilo. Pri balení si nezabudnite pribaliť aj cestovné doklady, takým základným, okrem občianskeho preukaz je aj európsky preukaz zdravotného poistenia. V prípade úrazu alebo zdravotných problémov tak budete mať rovnaké práva (aj povinnosti) ako Taliani.
Dôležité: nezabudnite na to, že v Taliansku sú (hlavne v starších hoteloch) iné zásuvky, pre istotu si preto dokúpte takýto adaptér a najlepšie aj menšiu predlžovačku, aby ste sa nebili o jedinú funkčnú zásuvku :)
-
predpoveď počasia
Pred balením si pozorne pozrite predpoveď počasia v oblasti, v ktorej sa chystáte dovolenkovať. A nečakajte zázraky, ak predpoveď hovorí, že bude každý deň pršať. Ono totiž naozaj pršať bude. V závislosti od predpovede počasia si zbaľte oblečenie a topánky a pre všetky prípady si vezmite aj dáždnik.
-
tankovanie v Taliansku
Hovorí sa, že po otvorení sezóny ide cena benzínu v Taliansku o 40 % nahor. My sme boli v Taliansku začiatkom mája a ceny boli už vtedy o cca. 0,20 – 0,50 eur/l drahšie. Preto odporúčam natankovať plnú nádrž ešte u nás na Slovensku a potom tankovať v menších mestách. Ceny benzínu na čerpacích staniciach priamo vedľa diaľnice sú väčšinou podstatne vyššie. Pri tankovaní v Taliansku môžete ušetriť využitím čerpacej stanice, kde si natankujete i zaplatíte sami. Najprv spravíte autorizáciu kartou v platobnom termináli a následne natankujete. Banka vám stiahne z účtu len sumu, za ktorú skutočne natankujete. Po ceste sa preto obzerajte po čerpacích staniciach so značkou Iperself. O trošku menej ale predsa, môžete ušetriť tak, že si natankujete sami a pôjdete zaplatiť dovnútra k obsluhe, tak ako to býva u nás. Na klasickej čerpacej stanici teda natrafíte na 2 rôzne spôsoby tankovania – samostatné alebo s využitím obsluhy, ktorá vám benzín do auta natankuje (servizio). Tu môžete ušetriť 0,1 – 0,3 eur/l.
-
mýto
Keďže tak ako každý dovolenkujúci, sme aj my chceli doraziť do nášho cieľa čo najrýchlejšie, podstatnú časť cesty sme využívali diaľnice. Do Talianska sme sa dostali cez Rakúsko, kde zaplatíte za diaľničnú známku s platnosťou 10 dní 9 eur. V Taliansku sme už platili mýto cestou tam aj naspäť dokopy trikrát. Najprv na trase začiatok Talianska až Benátky vo výške necelých 20 eur, potom z Benátok smer Livorno cca. 22 eur. Tu považujem za podstatné podotknúť, že rozdiel v kvalite cesty, za ktorú platíte a naopak nie, je významný :D Cestou naspäť sme smerovali zo Sieny smer Bratislava, kde sme platili mýto približne 40 eur. Dávajte si pozor, aby ste nešli do okienka vyznačeného ako "TELEPASS", keď budete schádzať z diaľnice. Toto je ich miestna karta, ktorou automaticky platia za jazdu po diaľnici.
-
poistenie auta
Pred cestou si pozorne preštudujte, čo zahŕňa vaša súčasná poistka. Vytlačte a vezmite si so sebou formuláre so správou o nehode vo viacerých jazykových verziách.
-
povinná výbava
Zistite si, čo má obsahovať povinná výbava auta v krajinách, cez ktoré prechádzate a do ktorej smerujete. Ubezpečte sa, že máte aj menšie náhradné diely do auta. My sme dokupovali pre istotu sadu náhradných žiaroviek, poistiek a súpravu skrutkovačov v prípade potreby ich výmeny.
-
parkovanie v mestách
Ak plánujete počas vašej dovolenky cestovať autom do vybraných miest, využite záchytné parkoviská, ktoré poskytuje každé väčšie či známejšie mesto pre turistov. Vstup do centra autom je povolený len domácim. Parkoviská sú ale veľmi blízko k centru, takže vás nečaká dlhá chôdza. Treba si ale pripraviť peňaženku, cena za parkovanie sa pohybuje od 0,7 – 2 eur za hodinu. Parkoviská v niektorých mestách majú obmedzené parkovanie na určitú dobu napr. maximálne 2 hodiny. Po tejto dobe teda musíte buď odísť alebo si opätovne kúpiť lístok.
Ubytovanie v Taliansku
Počas našich 7 dní a 6 nocí sme bývali v troch ubytovacích zariadeniach. Od maličkého penziónu, v ktorom sme spali štyria v jednej izbe, veľký byt v centre s nádhernými oknami a vysokými stropmi, po veľkú vilu s kamennými múrmi, 3 spálňami a obrovskou záhradou.
Kde sme bývali?
V Benátkach sme bývali 0,6 km od centra turistami okupovaných Benátok v tomto malom útulnom penzióne. V cene nášho ubytovania bola klasická izba pozostávajúca zo spálne a kúpeľne, parkovanie a skvelé raňajky. K vlakovej stanici nám trvala cesta 5 minút a odtiaľ smeroval vlak priamo do centra Benátok. Cesta vlakom trvá 10 minút a lístok stojí 1,2 eur.
Z Benátok sme zamierili smerom k pobrežiu do Livorna. Tu sme bývali priamo v centre v byte s vysokými stropmi a krásnymi okenicami. Ak tu niekedy budete, odporúčam ísť sa pozrieť nielen k pobrežiu a krásnym plážam s útesmi, ale navštíviť aj ich tržnicu. Okrem rybieho trhu tu nájdete aj malé pekárničky, v ktorých si môžete kúpiť plochý slaný chlieb a sladké cukrovinky. Hýri to tam aj voňajúcou zeleninou, ktorá chutí ešte lepšie, než vyzerá. Tenučké stonky špargle, pod zubami praskajúce šťavnaté paradajky, reďkovka, špenát. Raňajky s nákupom z tejto tržnice chutia nezabudnuteľne.
Najviac našich nocí sme strávili v srdci Toskánska. Po ceste sme sa zastavili v mestečku San Gimignano, ktoré je preslávené nielen najlepšou zmrzlinou na svete, ale najmä 14 vežami týčiacimi sa k oblohe. Odtiaľ smerovala naša cesta k tejto vile, v ktorej sme strávili 3 noci. 3 spálne, obývačka, kuchyňa, jedáleň a 2 kúpeľne. K tomu vysoké stropy, krásne okná a obrovská záhrada. V slnečnom počasí je to ideálne miesto pre väčšiu partiu ľudí alebo rodinu s deťmi. Raňajky na terase, prechádzka k olivovníkom a brezovému háju a hlavne to ticho.
Odtiaľto sme podnikali naše každodenné cesty za zážitkami do miest. Starobylá Siena s dláždenými ulicami a tehlovými budovami, vás očarí námestím Piazza del Campo v tvare mušle a dych vyrážajúcou katedrálou, v Montalcine si kúpite preslávené víno Brunello di Montalcino a pochutnáte si na dobrom obede v niektorej z reštaurácií. Pri prechádzaní sa vám niekoľkokrát zastaví srdce pri pohľade na údolie Val d´Orcia, pri ktorom máte chuť zbaliť všetky svoje švestky a žiť práve tu. A určite nezabúdajte zájsť aj do malých mestečiek, ktoré objavíte po ceste, každé z nich má svoje čaro a nezabudnuteľnú atmosféru.
Tipy na tradičné jedlá a vína, ktoré by ste mali ochutnať
- polievky (ribollita, papa al pomodoro, zuppa di fagioli, fagioli all´uccelletto)
- Panzanella (šalát s chlebom, uhorkami a cibuľou, ochutené olivovým olejom, balsamicom a bazalkou)
- cestoviny ( napr. tagliatelle al tartufo – cestoviny v hľuzovkovej omáčke)
- mäso (bistecca fiorentina – obrovský steak pochádzajúci z údolia Chiana)
- vína (Brunello di Montalcino, Montepulciano, Chianti)
Taká bola naša dovolenka v Taliansku
Tak a môj článok sa chýli ku koncu, ak vás napadli nejaké ďalšie otázky, na ktoré by ste sa chceli spýtať, prípadne bližšie podrobnosti o niektorom z bodov, o ktorom som písala, napíšte mi. A ak máte ďalšie super tipy na dovolenku v Taliansku alebo tip na miesto, kde by sme mali naše kroky smerovať nabudúce, podeľte sa o ne v komentári nižšie. Možno sa to vaše miesto objaví v ďalšom čísle magazínu Brezza :)
2 komentáre
Milá Veroniko, líbí se mi tvůj blog, krásný článek. Letos jsme s manželem také cestovali do Benátek a po Toskánsku. Jeli jsme dodávkou, ve které jsme i spali, někdy v kempu, někdy na parkovišti, jednou v přístavu.Poznávali různá města,vesnice, jídla i lidi, nafotili spousty fotek…Bylo to skvělé. Karla
Ahoj Karla, veľmi sa teším, že sa ti páči môj blog i článok! :) Wau, to musel byť úžasný zážitok, každé mestečko či dedinka tam je nezabudnuteľná. Aj ľudia a hlavne to jedlo…už sa teším na to, ako si to zopakujem :)