Domov Blog Ako filtrovať spam komentáre na WordPress stránke

Ako filtrovať spam komentáre na WordPress stránke

Autor: Peter Farkaš

Existuje milión pluginov, ktoré ti môžu problém so spamovými komentármi vyriešiť. Za zmienku stojí napr. populárny Akismet. Ten ale ak sa nemýlim bol donedávna zadarmo, no teraz sa treba minimálne registrovať, aby si ho mohol použiť (treba API ID). Takýto plugin na filtrovanie komentárov určite môže fungovať, ale ultimátne budeš mať o jeden plugin na stránke viac a to môže mať za následok spomalenie celého webu (čím viac pluginov => tým pomalší web, viac o tom nájdeš v tomto článku ako zrýchliť WordPress stránku).

Použiť CAPTCHA?

CAPTCHA je ďalší spôsob ako filtrovať spam a môže fungovať veľmi dobre. Napriek tomu túto možnosť neodporúčam z viacerých dôvodov:

  1. Nemusí fungovať na 100 %.
  2. Sťažíš tým používateľovi komentovanie, keďže musí urobiť o jeden krok naviac a ešte k tomu pri tom rozmýšľať nad síce jednoduchou matematikou, ale aj to vie veľa ľudí odradiť.
  3. Formulár bude „vďaka“ CAPTCHA poliam vyzerať pre užívateľa komplikovanejšie, čo ho môže od komentovania ľahko odradiť.

Najjednoduchšie riešenie

Na toto riešenie nebudeš potrebovať žiadny plugin. WordPress ti sám od seba dáva možnosť ako spamové komentáre ľahko vyfiltrovať, treba si to len správne nastaviť. Prvý krok je aby každý komentár, ktorý obsahuje linku musel prejsť najskôr moderáciou, pole nájdeš v sekcii Nastavenia > Komentáre > Podržať komentár vo fronte, ak obsahuje viac odkazov ako "1". Už len tento krok vyfiltruje veľkú časť spamu keďže ich hlavný cieľ je uverejňovať linky, ktoré majú užívateľov presunúť na ich web. Druhý a posledný krok, do časti Blacklist komentárov, ktorú nájdeš v sekcií Nastavenie > Komentáre vlož tieto slová, ktoré budú spam filtrovať. Alternatívne, namiesto do polia "Blacklist komentárov" tie slová môžeš dať do sekcie "Moderácia komentárov", ale potom ti budú chodiť notifikačné emaily ohladom ich moderácie.

Tieto slová v odkaze vyššie sú v spame často používané + ja som tam ešte pridal tieto časté slová a linky, ktoré sa v spame opakovali:

Hello
information
tips
thanks
greеtings
site
cheapbuy
d3d3Lmxlbml2YWt1Y2hhcmthLnNr
ukevoo-t.com
odufaq-t.com
doxycycline
eillelac

Náš web navštevujú prevažne Slováci takže šanca, že by niektorí z nich komentoval po anglicky (článok písaný v slovenčine) je veľmi malá :). Ak ale náhodou máš aj anglicky hovoriacich návštevníkov, prvých 6 slov v zozname vyššie tam nedávaj.

Inak netreba sa ničoho báť, spamové komentáre pôjdu do sekcie "Kôš“, alebo "Spam". Ak by náhodou tento proces vyhodnotil aj dobrý komentár ako spam, vieš ho ľahko obnoviť. Len teda, z času na čas si pozri aj tieto taby.

Túto metódu používam už niekoľko mesiacov a odhadujem, že mi filtruje tak 99 % spamových komentárov. Resp. po pravde, zatiaľ sa mi vďaka tomu neuverejnil na stránke žiadny spamový komentár. Vyskúšaj to a daj mi vedieť či ti tento článok pomohol a či by si podobných článkov chcel viac. Ak by si našiel spôsob ako túto proti spamovú metódu vylepšiť, bolo by super keby si sa o ňu podelil v komentári ;).

Výber najlepších receptov nájdeš v knihách


Prezrieť knihu

Napíšte komentár

Pridať hodnotenie


Použitím tohto formulára vyjadrujete súhlas s podmienkami ochrany súkromia.

2 komentáre

Petra 31.12.2019 - 1:27

Super tip a jednoducho a zrozumiteľne vysvetlené. Ďakujem! :)

Reaguj
Veronika
Veronika Čopíková 3.1.2020 - 21:49

Ďakujeme pekne Petra, sme radi, že sme mohli pomôcť :)

Reaguj
Top