Falafel je výborné vegetariánske jedlo, ktoré zachutí aj všetkým "mäsožravcom". :) Chrumkavý falafel si navyše jednoducho pripravíte aj doma, skladá sa zo zopár cenovo dostupných ingrediencií a výsledok je viac než chuťovo výborný! Pripraviť si ho viete v dvoch verziách, buď ho vyprážate v oleji alebo ho upečiete v rúre. Ja som skôr zástanca zdravšej verzie prípravy falafelu bez vyprážania, výsledok je trochu suchší, ale s o to väčšou radosťou si ho vychutnáte. :)
Falafel najlepšie chutí s domácim hummusom, pita chlebíkom a nakrájanou čerstvou zeleninou. My sme nedávno skúšali aj kombináciu s gréckym tzatziki a bolo to výborné! Svieže, ľahké a sýte, skrátka jedlo, ktoré odporúčam zaradiť medzi tipy na letný obed či večeru.
Ingrediencie
na cca 40 guľôčok
- 300 g sušeného cíceru
- 1 veľká cibuľa
- 6 strúčikov cesnaku
- 6 PL panenského olivového oleja
- šťava z 1/2 citróna
- 50 g hladkej špaldovej alebo pšeničnej múky (pre verziu bez lepku použite cícerovú múku)
- 1 ČL kypriaceho prášku do pečiva (pre verziu bez lepku použite bezlepkový kypriaci prášok)
- hrsť čerstvej petržlenovej vňate
- hrsť čerstvej mäty
- 1 ČL soli
- 1 ČL mletej rímskej rasce
- 1/2 ČL čili korenia
- čierne korenie
Podávame s
- pita chlieb
- domáci hummus
- čerstvá/grilovaná sezónna zelenina
- tzatziki
1
V prvom kroku namočíme cícer na 24 hodín do vody. Cícer presypeme do väčšej misky a zalejeme studenou vodou tak, aby nad cícerom bola aspoň 5 centimetrová vrstva vody. Po uplynutí 24 hodín cícer scedíme, prepláchneme a osušíme utierkou.
2
Do sekáčika/food procesora presypeme osušený cícer, na menšie kúsky nakrájanú cibuľu a strúčiky cesnaku, pridáme panenský olivový olej, šťavu z polovice menšieho citróna, nasekanú petržlenovú vňať a mätu (vňať aj mätu pridajte za poriadnu hrsť), a jednotlivé korenia - trošku čierneho korenia, rascu, čili korenie a soľ. Celú zmes rozmixujeme do hladkej konzistencie, nie na nátierku, ale skôr konzistenciu pasty, aby sa ingrediencie dobre prepojili a vedeli ste z nich formovať guľôčky.
Tip
- ak nemáte výkonný food procesor/blender, v jednoduchom sekáčiku to pôjde trochu ťažšie, ale nie je to nemožné, sama som to skúsila. :) Len si to mixovanie rozdeľte na niekoľko častí, najprv rozmixujte 1/3 ingrediencií, podľa potreby mixovanie zastavte, zmes premiešajte a opäť mixujte, až kým nezískate konzistenciu pasty. Takto pokračujte, až kým nerozmixujete všetky pripravené ingrediencie.
3
Zmes preložíme do väčšej misky, pridáme múku zmiešanú s kypriacim práškom do pečiva a dobre premiešame kuchynskou stierkou. Misku prekryjeme potravinárskou fóliou a zmes na falafel vložíme do chladničky aspoň na 30 - 60 minút, prípadne na celú noc. Z odležaného cesta tvoríme pomocou rúk malé guľôčky, ktoré ukladáme vedľa seba na plech vyložený papierom na pečenie. Guľôčky by mali mať podobnú veľkosť, aby sa falafel upiekol rovnomerne.
4
Plech s falafel guľôčkami vložíme do rúry vyhriatej na 200 °C a pečieme približne 20 minút dozlatista. Ak chcete dosiahnuť rovnomerný chrumkavý povrch, odporúčam na posledných 5 minút prepnúť program rúry na gril + vrchný ohrev. Falafel servírujeme s hummusom, pita chlebíkom a čerstvou zeleninou. Môžete ho podávať aj na placke, pridať tahini pastu, šalát a fermentovanú cibuľku. Môj osobný tip je aj podávanie s gréckym tzatziki, ktoré je svieže a studené, akurát na tieto letné horúčavy. :)
Páči sa ti tento recept?
Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody
6 komentárov
Milá Janka, ďakujem za krásnu spätnú väzbu k receptu na falafel i tie ostatné na blogu :-) Teším sa, že sa falafel podaril a chutilo aj manželovi, skvele si sa vynašla so zámenou korenia :-) A ďakujem aj za záver, teším sa veľmi, že si spokojná s receptami a kombináciami chutí :-)
Ja namočený cícer meliem na mlynčeku na mäso, vložím úplne husté sitko.
Marta ďakujeme krásne za skvelý tip! :-)
Veronika keďže nemám food procesor nebolo by dobré pred mixovaním ten cícer trochu uvariť?
Ahoj Andrea, cícer netreba pred mixovaním variť, stačí ho namočiť do vody na tých 24 hodín, odporúča sa aspoň 8 hodín, ak by si sa chcela pustiť do prípravy skôr :) A ja som ho robila aj v sekáčiku, takom tom úplne klasickom, len si treba to mixovanie rozdeliť na časti – čiže pridať vždy napr. jednu štvrtinu cíceru, ten dobre rozmixovať, ak je treba vypnúť, premiešať, opäť mixovať, až kým nemáš konzistenciu nátierky. Čiže v tomto je to trochu prácnejšie, ale rozmixovať v sekáčiku sa to dá v pohode :) Vo food procesore to ide rýchlejšie, ten je výkonnejší, ale všetko sa dá zvládnuť aj v sekáčiku :) Budem sa tešiť, ak falafel vyskúšaš a som zvedavá, čo naň povieš, my sa už chystáme na ďalší, keďže posledný zmizol do 3 dní :D