Šošovicový prívarok je jeden z mojich obľúbených tradičných prívarkov, ktorý si u nás doma pripravujeme. Na mojom foodblogu nájdeš aj recept na tekvicový prívarok s kôprom, do ktorého môžeš použiť 3 rôzne tekvice - muškátovú, maslovú či tekvicu hokkaido. Na prívarok budeš potrebovať len zopár základných ingrediencií, ktoré máme takmer vždy poruke - šošovicu, zemiaky, cibuľu, cesnak, smotanu a zopár korenín. Prívarok môžeš servírovať s chrumkavým chlebíkom, vajíčkom (volské oko alebo vajíčko na hniličku sú v prívarku skvelé), špekačkou upečenou v rúre, fašírkami či kockami upečeného mäsa. A ani v tomto prívarku nenájdeš múku či pridaný škrob, výborne ho zahustia uvarené zemiaky.
Vyskúšaj aj moje ďalšie tradičné recepty - vynikajúcu rascovú polievku s vajíčkom, granadír od babičky, kurací perkelt s haluškami, zemiakovú polievku na kyslo či jednoduchý hovädzí stroganov.
Ingrediencie
na 4 - 6 porcií
- 300 g hnedej šošovice
- 300 g zemiakov
- 1 žltá cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 l vody
- 200 ml smotany na varenie/na šľahanie
- panenský olivový olej
- plátok masla
- 2 bobkové listy
- 10 guličiek nového korenia
- 1 ČL majoránky
- soľ a čierne korenie
- petržlenová vňať
- jablčný ocot
Poctivý šošovicový prívarok so zemiakmi
1Šošovicu presypeme do misky, zalejeme vodou a necháme odležať 2 hodiny. Následne vodu zlejeme a šošovicu dobre prepláchneme studenou vodou. Preložíme ju do hrnca, zalejeme litrom vody, pridáme bobkové listy a guličky nového korenia a prikryté varíme na miernom plameni 30 minút. Následne pridáme do hrnca na kocky nakrájané zemiaky, soľ, čierne korenie a lyžičku majoránky, premiešame a prikryté varíme ešte 15 - 20 minút, aby boli zemiaky a šošovica uvarené.
2
Kým sa prívarok varí, na panvici opečieme na olivovom oleji a masle nadrobno nasekanú cibuľu dosklovita. Opečenú cibuľu, prelisované strúčiky cesnaku a smotanu pridáme do hrnca k zemiakom a šošovici. Premiešame a na vyššom plameni privedieme do varu. Podľa potreby dochutíme soľou, čiernym korením, majoránkou a troškou octu. Prívarok môžeme servírovať s volským okom, vajíčkami uvarenými na hniličku (vajíčka vložíme do osolenej vriacej vody - opatrne, pomocou lyžice, aby nepraskli a prikryté varíme 8 minút) alebo fašírkami či špekačkou. Na záver ho odporúčam posypať troškou nasekanej petržlenovej vňate.
Páči sa ti tento recept?
Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody